Mitsubishi Lancer je automobil firmy Mitsubishi Motors vyráběný od roku 1973. Dostupný je ve verzích sedan, kombi či hatchback. Řadí se do nižší střední třídy a patří do dvojice nejpopulárnějších vozů této značky. Mitsubishi dlouhodobě spolupracuje s americkou automobilkou Chrysler, a proto také můžeme v Americe vidět tyto vozy pod značkou Chrysler.

První generace 1973-1979

Lancer první generace se vyráběl od roku 1973. Měl doplnit mezeru mezi vozy Mitsubishi Minica a Galant. Vyráběl se ve dvanácti variantách s motory od 1.2L objemu po dvoulitry. Dva roky po začátku výroby, v roce 1975, se začalo vyrábět sportovní kupé Lancer Celeste, které se stalo velmi úspěšné. V USA se prodávalo jako Plymouth Arrow. Lancer také byl jeden z prvních vozů Mitsubishi, které se začalo prodávat v Evropě (vyjma východní státy pod vládou komunistů).

Druhá generace 1979-1989

V roce 1979 byla představena v Japonsku. Ze začátku byly nabízeny pouze dva motory, ale později přibyly do nabídky i motory 1.4 a 1.6 MCA-JET. U těch byl zaznamenán výrazný pokrok, protože kromě katalyzátoru se změnil tvar hlavy válců a lépe se spalovalo palivo. Mitsubishi se svou technologií MCA (Mitsubishi Clear Tec) tak udělalo výrazný pokrok v ekologii.

Třetí generace 1983-1988

Tato generace se zprvu vyráběla jen jako sedan či hatchback. Od roku 1985 se ale začala vyrábět i ve verzi kombi a o rok později i s pohonem všech kol. Ta se právě nejvíce ujala. V některých zemích se jmenovala Mitsubishi Mirage nebo Fiore. A např. v Malajsii Mitsubishi pomohlo založit automobilku Proton, která dlouhá léta poté stavěla své vozy na platformách Mitsubishi.

Čtvrtá generace 1988-1992

Čtvrtá generace Lanceru dostala více aerodynamické tvary. Opět byla vyráběna na stejné platformě jako Colt. Kombi se této generace nevyrábělo, ale ve výrobě zůstalo ještě kombi minulé generace až do roku 1992. Tento Lancer také bývával upravován jako dodávka. Přišel také nový motor 1.8 GTi 16V a s ním pohon všech kol.