Opel Astra je německý vůz nižší střední třídy. Od roku 2010 se prodává jeho čtvrtá generace. V Británii se prodává pod značkou Vauxhall už jako pátá generace. Starší modely vycházely z typu Kadett.

Astra F 1991-1998

Nese označení F, podle abecední řady Opelů pro auta nižší střední třídy (předchůdcem byl Opel Kadett E, který se ve Velké Británii prodával pod názvem Vauxhall Astra E. Astry se vyráběly v Německu, Španělsku, Maďarsku, Polsku, Belgii, Jihoafrické republikce,Tchaj-wanu, Argentině a ve Velké Británii pod sesterskou značkou Vauxhall. Po ukončení výroby v Německu (1997) se pokračovalo ve výrobě v jiných zemích např. v Polsku, modely vyrobené po tomto roce nesou označení „classic“. Astra F se objevila v roce 1991, původně v pěti karosářských verzích – tří a pětidveřový hatchback, sedan, combi (označované jako caravan) a užitkový van.

Astra G 1998-2010

Je označována písmenem G. Objevila se v roce 1998. Vzhled byl zcela přepracován, nabídka karosářských variací zůstala. Výroba probíhala v Antverpách (Belgie), Bochumi a Eisenachu (Německo) a v Ellesmere Port (Velká Británie). Pestrá nabídka karosářských verzí obsahovala tří a pětidveřový hatchback, sedan, kombi, dvoudveřové kupé a z něj odvozený kabriolet. V roce 1999 vůz podstoupil nárazové testy Euro-NCAP, ve kterých získal 4 hvězdičky.

Astra H 2004-2009

Generace H se představila ve Frankfurtu v roce 2003. Tvary vozu jsou velmi sportovní. Karosářské verze opět zůstaly, jen kupé a kabriolet se podle poslední módy v automobilismu změnily v jeden automobil typu kupé-kabriolet s ocelovou 3dílnou skládací střechou a 3dv. hatchback dostal označení Astra GTC (Gran Tourismo Compact). Od roku 2010 se vyrábí pouze 5dv. hatchback, 5dv. kombi a 4dv. sedan pod názvem Astra Classic III kvůli odlišení od nové generace představené v roce 2010.