JE MISTREM PŘEVLEKŮ?

Z Peugeota 3008 se najednou stal atraktivní rodinný crossover, který se pyšní bleskem ve svém znaku. Francouzská společnost PSA nedávno zakoupila německý Opel, jde ale vidět, že má v převlékání svých SUV nemalé zkušenosti ještě z dob, kdy udávala takt General Motors.

 

V PŘÍPADĚ ŽE SÁHNETE PO BENZÍNU, PAK JEDINĚ TŘÍVÁLEC! 

Tříválec, který disponuje jedním hřídelem na vyvažování a rozvodovým řemenem, vděčí za svůj výkon úctyhodných 100 a více koní/1l nejen turbodmychadlu, ale rovněž i časování sacích a výfukových ventilů. Podvozek Opel Grandland X je neuvěřitelně dobře odhlučněn. O výkon se v tomto voze nemusíte bát. Charakter výkonu jasně ukazuje křivka točivého momentu, který dosahuje maxima již od 1750 otáček/1 min.

U Grandlanda X si nelze nevšimnou jeho největší cnosti, a to neuvěřitelně povedeného motoru, který si nad očekávání dobře notuje s poměrně robustním vozem. Výrobci koncernu PSA se marně snažili vyřešit „vymývání válců“, jakmile dojde k uvolnění plynového pedálu, což je problém, který je zapříčiněn nutností splnit požadavky normy EU6 a je společný pro veškeré tříválce s malým objemem. Proto je v případě tohoto vozu potřeba řadit s rozmyslem a chvíli přidržet spojku, než dojde k poklesu otáček.

Hlavice šestistupňové manuální převodovky výborně padne do ruky, což rovněž platí i o volantu vozu. Volant je potažen kůží a napojen na elektrický posilovač, jehož efekt je velice dobře vyvážen. Je nutné rovněž vyzdvihnout skvělou práci ergonomů, sedět za volantem je díky nim radost.  Systém udržení vozu v jízdním pruhu je jemný a neintruzivní ve srovnání s konkurencí.

 

testování Grandlanda X

JAKÁ JE SPOTŘEBA?

Grandland X je poměrně velké vozidlo, avšak i na svou velikost je poměrně lehký, 1275 kg je v současnosti solidní hodnota. Průměrná spotřeba tříválce při častých městských rozjezdech je něco málo přes 8l/100km. Při jízdě mimo město lze počítat se spotřebou pod 6l /100km. Při klidné a plynulé jízdě se lze dostat na nádherných 5l/100km. Co nás při hodnocení překvapilo nejvíce je dálniční provoz, kde je rychlostní limit 130km/h. Motor vozu na dlouhou šestku točí 2800 otáček a spotřeba Grandlandu X nikdy nepřekročila 7l/100km. Pakliže jsme využili tempomat a jeli 120km/h při zapnutí asistenta udržení v jízdním pruhu jsme dokonce nepřekročili sympatických 6,1l/100km. Tento výsledek považujeme za perfektní. Opel nás překvapil rovněž pružným zrychlením ve vyšších rychlostech, čímž zahanbil nejeden konkurenční crossover s objemnější motorizací o pár dcl a o válec rozměrnějším.

Nový Opel Grandland X na první pohled zaujme svým vzhledem, nabízí našlapanou výbavu za poměrně sympatickou cenu. Vůz je tichý a poměrně komfortní. Zavazadlový prostor je přizpůsoben tak, aby byl možný převoz dostatku věcí, dovnitř vozu se pohodlně usadí dospělí lidé. Celkově, kdo uvažuje nad crossoverem s maloobjemovým benzínovým motorem s pohonem předních kol, měl by o Grandlandu X minimálně uvažovat. Spokojeným zákazníkům Opel Grandlandu X bude zcela lhostejné, že jsou na trhu k mání přívětivější infotainmenty, či že koncern Volkswagen umí vytvořit bytelnější výplně dveří nežli PSA.

 

Celkové hodnocení Opel Grandlanda X 1.2 Turbo

+ odhlučnění, ergonomie a prostornost interiéru vozu Opel Grandland X
+ flexibilní zrychlení
+ komfort odpružení vozu
neintuitivní infotainment
motor zážehový tříválec, který je přeplňovaný turbodmychadlem
objem 1199 cm3
max. výkon 96 kW (130 k) při 5500 ot/min
max. točivý moment 230 Nm při 1750 ot/min
převodovka manuální, šestistupňová
max. rychlost 188 km/h
zrychlení 0-100 km/h 11,1 s
spotřeba (město/mimo město/kombinovaná) 6,0/4,5/5,1 l/100 km
zavazadlový prostor 514-1652 l
cena vozu od 479 900 Kč

 

OSLOVTE NAŠE PRODEJCE, RÁDI VÁM ZAŠLEME NEZÁVAZNOU NABÍDKU CROSSOVERU GRANDLAND X. Vyberte si z naší nabídky skladových vozidel .

 

Kontaktujte náš prodejní tým

 

Marek Holý

Prodejce Opel
Tel: 724 242 507, 558 111 905
E-mail: holy@autoemistar.cz

 

Nikol Girgášová

Asistentka prodeje
Tel: 773 222 279, 558 111 908
E-mail: girgasova@autoemistar.cz